Grünstadter Spätburgunder Rosé Fumé 2020 - NP Vin

Weingut Schenk-Siebert

Weingut Schenk-Siebert

Grünstadter Spätburgunder Rosé Fumé 2020

90,00 kr.

Ikke på lager

3-5 hverdages leveringstid

Denne spændende rosé er gæret i egetræsfade, hvilket giver den en dejlig fylde. Smagen kan beskrives som frugtig og krydret og den er oplagt til en sommeraften, hvor man får noget lækkert mad til.

Den vil passe glimrende til lyst kød såsom kylling og gris og sommersalater med bla. saltede oste (Feta og Halloumi).

 

 

Vingården: Weingut Schenk-Siebert

Fra en af Tysklands store vinregioner Pfalz laver Schenk-Siebert deres yderst spændende vine. Det familiedrevet vinhus tæller faderen Gerhard og sønnerne Johannes og Christoph, som i 2019 blev kåret til, at være i top 20 af alle unge vinbønder i Pfalz.

Det har rejst rundt i verden for, at dygtiggøre sig og hente inspiration til produktion at deres lækre vine, som gør samtlige Tyskland kritikere til skamme!

Info:

Druer: Spätburgunder (Pinot Noir)

Område: Pfalz, Tyskland

Smags noter: Elegant og mager med en afbalanceret syreprofil

Serverings temperatur: 10-12 grader°

Produktionsmetode: Gæret på egetræsfade

Lagringspotentiale: 2-3 år

Alkohol: 13%

Går godt til:

Scroll to Top

Er du over 18?

Køb og handel med alkohol på denne shop, kræver at du er over 18 år.

Vi bruger cookies for at kunne give dig den bedste oplevelse. Ved at bruge vores side accepterer du brugen af cookies.